9 Analist, FED Sonrası Altın Fiyatı İçin Uyardı: Neler Bekleniyor?

Altın fiyatı, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonist baskıları azaltmak için faiz oranlarının beklenenden daha yüksek olması gerekebileceğini söylemesinin ardından Çarşamba günü bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Analistler, son gelişmeler ışığında piyasaları yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altın için kartlarda 1.800 doların altında bir kırılma var”

Jerome Powell, Fed’in son güçlü verilere yanıt olarak muhtemelen beklenenden daha fazla faiz artırması gerekeceğini ve gelen bilgilerin ‘bütünü’ enflasyonu kontrol etmek için daha sert önlemlerin gerekli olduğunu gösteriyorsa daha büyük adımlar atmaya hazır olduğunu söyledi. Powell’ın Salı günü yaptığı açıklamaların ardından altın fiyatı %1,9’a kadar veya 30 dolardan fazla düşerek 1.812,55 dolara geriledi. City’de kıdemli bir piyasa analisti olan Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Powell’ın şahin sözlerinden sonra bugün kimse altın almak istemiyor… Altın satışı da çok az, fiyatlar biraz daha düşüyor ama inançsız. Altın bugün neredeyse ürkmüş görünüyor. Altın için kartlarda 1.800 doların altında bir kırılma var.

“Altın ürün satışları dip seviyelere geriledi”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, geçen yıl onlarca yılın yüksek enflasyonuyla mücadele etmek için yaptığı daha büyük artırımların ardından son toplantısında 25 baz puanlık bir oran artışına yavaşladı. Ancak son haftalardaki bir dizi veri, ABD merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğine dair endişeleri artırdı. Piyasalar şu anda Fed’in 21-22 Mart tarihlerinde yapacağı politika toplantısında 50 baz puanlık bir artışı fiyatlıyor.

Dolar endeksi üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve külçeyi diğer para birimlerini tutan alıcılar için daha az erişilebilir hale getirdi. Bu arada, Avustralyalı Perth Mint, Şubat ayında altın ürün satışlarının iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilediğini bildirdi.

Powell, piyasanın tahmin ettiğinden daha agresif konuştu

New York Heraeus Precious Metals’de kıdemli bir trader olan Tai Wong, Powell’ın ifadesini şu şekilde yorumluyor:

Daha hızlı sıkılaştırmaya yönelik bu doğrudan atıf, “gerekirse” ile hafifletilse bile, bir dürtmeden çok bir itme niteliğinde. Bu yüzden, dolar yükselirken değerli metaller kompleksini baskı altına alıyor. Altın, Cuma günkü güçlü kapanışından sonra çoktan geri çekilmişti. Ancak, Powell piyasanın tahmin ettiğinden daha fazla agresif duruş sergiledi.

“Altın fiyatı acil bir itici güçten yoksun!”

Bu arada, ABD’de Şubat ayı istihdam raporu Cuma günü açıklanacak. Exinity’nin baş piyasa analisti Han Tan, Cuma günkü istihdam verileri ABD işgücü piyasasında önemli bir direnç gösterirse, bunun ABD oranlarının daha da yükselmesinin önünü açacağını ve altının şimdiye kadar kazandığı aydan bugüne kazançlarını gevşetebileceğini söylüyor.

BullionVault’un araştırma direktörü Adrian Ash’e göre Powell’ın ifadesi, Fed’in kriptonitinin altının gücünü hâlâ tüketebileceğini kanıtlıyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Enflasyon ve Avrupa’daki savaşın şoku artık altın almak için bir neden olarak çoktan sönmüşken, değerli metal şu anda yaklaşan Fed artışları karşısında yatırımcı duyarlılığını olumluya çevirmek için acil bir itici güçten yoksun.

“Şu anda altın fiyatı için çok fazla destek yok”

Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright, Powell’ın yorumunun Fed’i ve bunun faiz oranları, altın ve ABD piyasası üzerindeki etkisini takip edenler için pek de şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Bu doğrultuda analist, şu hususların altını çiziyor:

Altın fiyatı, gelecekteki faiz artırımlarının hızını daha keskin ve daha uzun süre artırma olasılığına bağlı olarak düşüşe gidiyor. Mart ayı için 50 baz puanlık bir artış olasılığı, şimdi eskisinden çok daha yüksek. Powell’ın canlı ifadesine göre, altının 1.800 dolara düşmesi çok hızlı bir şekilde mümkün olabilir. Şu anda altın için çok fazla destek yok. Bu, tam anlamıyla bir ‘şu anda bekle ve gör’ oturumu niteliğinde.

CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson, “Doların güçlenmesinin yanı sıra Çin’in 2023 GSYİH hedefinin beklenenden düşük belirlemesinin ardından küresel talebin yeniden değerlendirilmesinin ardından değerli metal fiyatları düştü,” diyor.

“Altın fiyatı, bu durumda kaliteye uçuşta yükselebilir”

Powell’ın ayrıca Çarşamba günü TSİ ile 18.00’da bir Meclis panelinden önce konuşma yapması planlanıyor. Zaner Metals LLC ve Tornado Precious Metals Solutions’ın kıdemli metal analisti Peter Grant, Powell’ın ifadesi sonrası şu yorumu yapıyor:

Altın piyasası, para politikası beklentilerinin gelgitlerine ve bunun sonucunda faiz oranları ve dolardaki hareketlere odaklanıyor. Ancak, faiz artırımlarının tek başına enflasyonu kontrol altına alamayacağı ortaya çıkarsa, inatçı enflasyon ve artan durgunluk riskleri beklentisiyle altın kaliteye uçuşta yükselebilir.

“Altın, şu anda oldukça sağlam görünüyor!”

Bu arada BullionVault’tan Adrian Ash, altının, geçen yılki yüksek faiz artışlarını umursamayarak 1.800 dolarda tüm zamanların yeni rekorunu kırmayı başardığını söylüyor. Buradan hareketle analist, görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Asya’nın büyük mücevher piyasalarından ve gelişmekte olan piyasa merkez bankalarından gelen güçlü teklif sayesinde altın, geri çekilmesini engellemek için şu anda oldukça sağlam görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir