Analistler Uyarıyor: FOMC ile Bitcoin Bu Seviyeleri Görebilir!

Analizlere göre, Bitcoin (BTC), günün önemli ABD makroekonomik politika güncellemeleri sırasında 30.000 doları kırarak “short squeeze” gerçekleştirebilir. İşte analistlerin beklentileri…

Bitcoin yatırımcıları FED kararını bekliyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere BTC fiyatının ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranları kararına nasıl tepki vereceğine dair bahisler birikirken, bazılarına göre 30.000 dolar ufukta görünüyor. Ancak 20.000 doların altına bir düşüş olasılığı da tamamen yok olmuş değil. Bitcoin, popüler trader Crypto Tony’nin şimdiye kadarki “en çok beklenen” Fed toplantılarından biri olarak adlandırdığı toplantıdan saatler uzakta.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), devam eden ABD bankacılık krizinin politikayı bozduğuna dair şüpheler arasında bugün, 22 Mart’ta, Türkiye saati ile 21.00’de temel faiz oranlarında nasıl ayarlama yapılacağına karar verecek. CME Group’un FedWatch aracından alınan verilere göre, geçen ay süregelen oran artış tahminlerine göre, piyasalar şimdi Fed’in döngüyü duraklatma ihtimalini değerlendiriyor.

Fed, ekonomiden likiditeyi çekmek için harcadığı on sekiz ayın toparlanmaya giden sihirli değnek olmadığını gösterdiğinden, bunun, riskli varlıklar için önemli bir nimet olacağı düşünülmekte. Bildirdiğimiz üzere birkaç bankanın başarısızlığı nedeniyle likidite zaten artıyor ve parasal sıkılaştırmaya (QT) yönelik adımların hepsi bir haftada resetlendi. Crypto Tony, bugün FOMC’nin volatiliteye neden olacağı beklentisine dikkat çekti.  “Asıl oyunum, gelirse 30.000 dolardan kâr elde etmek,” diye de ekledi.

28.700 dolar, önemli bir direnç seviyesi

Bu arada piyasa yorumcusu Tedtalksmacro, her bir Fed yolunun olasılıklarını ve bunların riskli varlıklar üzerindeki olası etkilerini ortaya koydu. Ticaret şirketi Eight’in kurucusu ve CEO’su olan Michaël van de Poppe, “Bitcoin’de yukarı doğru yavaş hareket var, bu da gözlerimin hala 28.700 dolara odaklandığı anlamına geliyor. CME farkının da 28.700 dolarda olduğu göz önüne alındığında, FOMC ile o seviyeye kadar yükselmemizi bekliyorum. Sonra biraz konsolide olacağız,” dedi.

Van de Poppe, CME Group’un Bitcoin vadeli işlem piyasalarında, fiyatların yeni bir işlem haftasına önceki hafta bitirdiğinden farklı bir konumda başlamasıyla oluşan bir “boşluğa” atıfta bulundu. Tarihsel olarak, spot fiyat bu tür boşlukları “doldurmak” için yükselmiş veya düşmüştür. TradingView’den alınan veriler, odak noktasının Haziran 2022’de oluştuğunu doğruluyor.

Yükselişte tasfiye olacak birçok pozisyon var

Bununla birlikte, daha muhafazakar bir görüşü benimseyen popüler analist Justin Bennett, mevcut spot fiyat işlem aralığının önemli bir tarihsel direnci temsil ettiği konusunda uyardı. Short pozisyonların “sıkışması (squeeze)” 30.000 doların ortaya çıkmasına neden olabilir, ancak ani bir düşüşün ters etki yaratabileceğini kabul etti. Analist, uzun pozisyonlarla en azından 20.000 doların tutacağına bahse giriyor.

Bennett, “Bakın, belki de BTC’nin 30 bin dolara kadar short tasfiyeler yaptığını görebiliriz,” diye özetledi. “Ama gerçekten 20 bin doların altındaki büyük bir uzun tasfiye sürecini makro dirençte yükselmek istiyor musunuz? Ben istemiyorum,” dedi.  Analistin paylaştığı grafik, 20.000 dolar seviyesinin altındaki böyle bir hareketle tetiklenecek olan tasfiyelerin boyutunu gösteriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir