Dolandırıcılar Sahte e-Devlet Siteleriyle Yine İş Başında

Siber dolandırıcılıklar ne yazık ki günümüzde internette sık sık karşımıza çıkan suçlardan birisi oldu. Kimi dolandırıcıların kullandığı yöntemler ilk etapta kolayca fark edilebilirken bazılarıysa pek çok insanın fark etmeyeceği kadar detaylı olabiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medyada sık sık karşılaşılan sahte e-Devlet dolandırıcılığı da zor fark edilen yöntemler arasında bulunuyor. Üstelik bu sahte e-Devlet siteleri son günlerde yeniden dolandırıcıların yöntemleri arasında yer edinmeye başladı.

Instagram’a reklam bile veriyorlar

Instagram’da dolaşırken karşınıza çıkabilecek reklamlarda Kredi Kartı Aidat İade ödemelerinin başladığı belirtiliyor. Başvurmak için linke tıkladığınızdaysa sistem sizi otomatik olarak sahte bir e-Devlet sitesine yönlendiriyor.

Site sizden aidat durumunu öğrenmeniz için formu doldurmanızı istiyor. TC Kimlik numaranızla birlikte kart bilgilerinizi girdikten sonra da “Banka ile iletişime geçiliyor” uyarısıyla birlikte sistem bu bilgileri kullanarak kartınızdan çekim yapıyor ve dolandırılmış oluyorsunuz.

Tabii ki dikkatli kullanıcılar reklamdaki URL’nin e-Devlet’e ait olmadığını fark etmiştir. Ancak bazı telefonlarda bu URL kolayca dikkatlerden kaçabiliyor. Ayrıca kredi kartı aidat iadeleri için e-Devlet üzerinde böyle bir sistem olmadığını ve aidat işlemi için bankanızla temasa geçmeniz gerektiğini de belirtelim.

Örnekteki sahte e-Devlet sitesinin domain bilgilerini kontrol ettiğimizdeyse sitenin dün yani 6 Mart 2023 tarihinde açıldığını ve kayıt bilgilerinde kullanılan adresin Kanada’nın Toronto eyaletinde bulunan bir telekomünikasyon şirketi adına kayıtlı olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Bu da bize dolandırıcıların yurt dışı kaynaklı bir firmadan bu kullanıcı adını satın aldığını gösteriyor.

Bu tarz dolandırıcıların ağına düşmemek içinse kart bilgilerini ve kişisel bilgilerinizi girdiğiniz sitelerin URL’lerini kontrol etmeniz ve işlemleri yapmadan önce internetten kısa bir araştırma yapmanız, riskleri ciddi oranda azaltacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*