Euro/TL tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Investing.com – Euro/TL kuru rekor tazeledi. Serbest piyasada 20,86’ya çıkan euro kuru, Investing.com platformunda TL karşısında 20,8153 seviyesine çıkarak tüm zamanların zirvesini gördü.

Euro yükselişte

ABD’de üç bankanın iflas etmesi bankacılık sektörünün yaşadığı likidite sorununu ortaya çıkardı. Avrupa’da da büyük ve orta ölçekli bankalarda yaşanan likidite yetersizliği piyasalarda sert satışlar yaşattı. Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası, gelişmeleri yakından izlediklerini ve gerekmesi halinde destek sağlayacaklarını açıklayarak faiz artışlarına devam etti.

Kriz korkularının arttığı hafta düşüş yaşayan euro, bu hafta kayıplarını hızla sildi. Euro/dolar 15 Mart’ta 1,0515’e gerilemesinin ardından yönünü yukarı çevirdi ve dünkü FOMC toplantısının ardından 1,09 üzerine çıktı. Parite bugün 1,0876’dan işlem görüyor.

Euro/TL zirvede

Panik satışlarının arttığı hafta 19,76 seviyesine gerileyen euro kuru, bu hafta paritenin de etkisiyle rekor tazeledi. Kur, 21 Aralık 2021’deki rekorunun ardından 2 Şubat 2023’te en yüksek seviyeyi gördü. Bugün ise 20,8153 ile yeni seviyeye ulaştı.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir