‘HDP’den kimler oy istemedi ki!’

Karar yazarı Akif Beki, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile görüşmesini eleştiren siyasetçilerin önceki seçimlerde HDP desteğinden şikayetçi olmadıklarını hatırlattı, bizzat gidip Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret eden İnce’nin HDP’nin desteğini aldığı için Kılıçdaroğlu’nu eleştirmesini “HDP desteğine kendileri ulaşamadığı için mi, ulaşabilene tu kaka ediyorlar” sözleriyle değerlendirdi.

Beki’nin “HDP’den kimler oy istemedi ki!” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cezaevine gidip Demirtaş’ı ziyaret eden CHP adayı, başka Muharrem İnce’ymiş meğer. Bu değilmiş.

‘Gitme’ diyenlere şu resti başkası çekmiş yani:

‘Yok kardeşim dedim, gideceğim; hatta dedim, serbest kalsın, propaganda yapsın bizim gibi, ne var bunda ya’.

O seçim HDP’nin kapısında dolanıp destek istememiş, yanından bile geçmemiş gibi.

İnce, şimdi HDP’nin desteğini aldığı için Kılıçdaroğlu’nu iğneliyor. PKK seçime giriyormuş da, kazanamasın diye PKK’ya karşı sandıkta oy istiyormuş triplerinde.

Yavuz Ağıralioğlu da HDP’ye tepki olarak İYİ Parti’den ayrılmış meğer. HDP, Kılıçdaroğlu lehine aday çıkarmama kararı alınca Altılı Masa’ya terörün gölgesi düşmüş. Duydunuz mu!

İçine nasıl sindirsin, hazmedemeyeceği bir ilkesizlik tabii.

2019 yerel seçimlerinde, İYİ Parti’yle CHP’nin ortak adaylarına HDP’den destek geldiğini bilmiyordu demek. İmamoğlu’yla Yavaş’ın HDP oylarıyla kazandığını bilse o günden istifa edeceği anlaşılıyor.

Ağıralioğlu, belki de HDP desteği kendisinden saklandığı için bu kadar kızgın, milletvekili aday listesine girip girmemesiyle alakası yoktur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Bay Kemal’in HDP oylarıyla kazanmasına, en çok Demirtaş’ı cezaevinden çıkaracağı için karşıymış meğer. Kendisinin yerine geçeceği için değil. Bize yalan söylüyorlarmış.

2019’da HDP oylarını muhalefete kaptırmamak için AK Parti, hiçbir gayretin içine girmemiş, onu da yanlış anlamışız.

İmralı’dan seçim talimatlı mektup getirilmedi. Birader Öcalan, TRT’ye çıkarılmadı. Binali Yıldırım ve Özhaseki gibi yıldız adayları, HDP oylarına talip olduklarını haykırmadı. Ayaklarına serilse geri çevireceklerdi, hiç istemediler HDP’yi. Biz yalan yanlış uydurmuşuz yahu.

Yoksa kedinin, ulaşamadığı ciğere ‘murdar’ demesiyle ne alakası var! HDP desteğine kendileri ulaşamadığı için mi, ulaşabilene tu kaka ediyorlar sanki.

En kestirmeden Selahattin Demirtaş izah etmişti aslında. Cezaevinden şu mesajı göndermişti:

‘Bugün Erdoğan’ı destekleme kararı alsak yarın öğle yemeğini Saray’da yerim.’

O öğle yemeği sözünü verebilmeye diğerlerinin içi gitmez, yalan, öyle mi!” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir