Küçük ev aletlerinin en yeni üyesi: Airfryer nedir? Airfryer nasıl temizlenir? Hava fritözü yıkanır mı? Fritöz temizliği…

Hava fritözü bir diğer adıyla ‘airfryer

Derinlemesine temizlikte dikkat edilmesi gerekenler:

 • Fritözünüzden yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları çıkarmak için metal kaplar, aşındırıcı süngerler veya çelik tel fırçalar kullanmayın. Bu, pişirme yüzeyindeki yapışmaz kaplamaya zarar verebilir.
 • Fritözünüzü suya batırmayın. Ana ünite elektrikli bir cihazdır, dolayısıyla bu ona zarar verir.
 • Temizlerken fritözünüzün fişinin çekili olduğundan emin olun.
 • Fritözünüzden kötü bir koku geldiğini fark ederseniz, yapışan yiyecekleri çıkarmak için tahta bir şiş, kürdan ve hatta eski bir diş fırçası ile çatlakları temizlemeyi deneyin. Bu gizli kırıntılar zamanla yanarak makinenin duman ve koku yapmasına neden olabilir.
 • Ayrıca yarım limon kesebilir ve kalan kokuları gidermek için pişirme yüzeyini ve sepeti ovalayabilirsiniz. Temizlemeden önce yaklaşık 30 dakika bekletin.
 • Gıdaya uygun temizleyiciler kullanın. Gıda teması için onaylanmamış dezenfektanlardan kaçının.

Airfryer hangi sıklıkla temizlenmeli?

Her kullanımdan sonra hava fritözlerini temizlemeniz daha sağlıklı ve hijyenik yiyecekler tüketmeniz açısından önemlidir.

Fritözünüzü her kullanışınızda sepeti, tepsiyi ve tavayı sabun ve ılık suyla yıkayın veya bulaşık makinesine koyun. Bu parçaların bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olmak için kullanıcı kılavuzuna bakın. Ayrıca iç kısmı nemli bir bez ve biraz bulaşık sabunu kullanarak hızlı bir şekilde temizlemelisiniz. Tüm parçaları kurutun ve tekrar monte edin.

Arada bir dış yüzeyi silmek için nemli bir bez kullanın. Isıtma serpantininde yağ veya kalıntı olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Orada birikme fark ederseniz, makine soğuyunca nemli bir bezle silin.

Hava fritözü (Airfyer) nasıl derinlemesine temizlenir?

Malzemeler:

 • Nemli mikrofiber bez veya aşındırıcı olmayan sünger
 • Bulaşık sabunu
 • Karbonat
 • Yumuşak kıllı ovma fırçası
 • Temiz, kuru bez

Kullandığınız hava fritözünün fişini çekip yarım saat soğuması için bir kenara alın.

Daha sonra sepeti ve tavayı çıkarın ve sıcak sabunlu suyla yıkayın. Bu parçalardan herhangi birinde fırınlanmış yağ veya yiyecek varsa, aşındırıcı olmayan bir süngerle ovmadan önce parçaları en az 10 dakika sıcak sabunlu suda bekletin. Bazı parçalar bulaşık makinesinde yıkanabilir. Bu nedenle temizlemek için bulaşık makinesini kullanmayı tercih ediyorsanız kılavuzunuza bakın.

İçini silmek için nemli bir mikrofiber bez veya biraz bulaşık sabunlu aşındırıcı olmayan sünger kullanın. Makineyi sabunlu temiz nemli bir bezle silin.

Cihazı ters çevirin ve ısıtma elemanını silmek için nemli bir bez veya sünger kullanın.

Ana cihaz üzerinde herhangi bir pişmiş veya sert kalıntı varsa, su ve kabartma tozu kullanarak bir macun yapın. Yumuşak kıllı bir sert fırça kullanarak macunu kalıntıya sürün ve temiz bir bezle silin.

Dış yüzeyi silmek için nemli bir bez kullanın. Sabunu temiz nemli bir bezle silin.

Yeniden monte etmeden önce tüm çıkarılabilir parçaları ve ana üniteyi kurulayın.

Kaynak: yasemin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir