Zombi İstilası! Bu Ülkede Gençler Sabah 5.30’da Okula “Zombi Gibi” Yürüyerek Gidiyor

Karanlıkta uyanmak zorunda kalan ve özellikle kış günlerinde hava karanlıkken okula gitmek zorunda kalan öğrenciler hep tartışma konusu olmuştur. Halimize şükredeceğimiz bir haber bu. Endonezya’da tam 10 lisede uygulanmaya başlayan bir pilot uygulamaya göre çocuklar sabah 05.30’da eğitime başlıyor. Doğru duydunuz 05.30… Bu uygulamaya herkesin isyan edeceğini düşünüyor olabilirsiniz, ne yazık ki yanılıyorsunuz…

Kaynak: https://www.ndtv.com/world-news/5-30-…

Endonezya’nın önemli liman kentlerinden olan Kupang’da pilot bir uygulama başladı. Buna göre 12. sınıf öğrencilerinin ders saati sabahın körü diye tabir edebileceğimiz 05.30’da başlıyor.

Pilot uygulamaya ilk olarak 10 lisede başlandı..

Michael Jackson’ın Thriller klibini ya da Walking Dead film setini aratmayan görüntüler görülüyor bu aralar Endonezya sokaklarında.

Çünkü Endonezya’nın Kupang şehrinde her sabah, isteksizce okula giden uykulu gençler sokaklarda tabiri caizse zombi gibi güçlükle yürürken görülüyor.

Daha gün ağarmadan bu çocukları okula göndermelerinin bir sebebi var elbette.

Yetkililer, vali Viktor Laiskodat tarafından geçen ay açıklanan bu kararın, çocukların disiplinini güçlendirmeyi amaçladığını söylüyor.

Her ne kadar yetkililer sabah 05.30’da okula gitmenin disiplini artıracağını düşünse de ebeveynlere göre durum farklı. Çünkü çocuklar eve geldiklerinde gerçekten yorgun ve bitkin oluyorlar.

Endonezya’daki okullar normalde sabah 7:00 ile 8:00 arasında başlıyor. Yani çocukların çoğu 05.30’da uyuyor oluyor.

Ancak bu pilot uygulamaya dahil olan okullara giden çocuklar, üniformaları ile karanlık sokaklarda yürüyor ya da 05.30’da başlayan derslerine yetişebilmek için karanlıkta motosiklet taksi bekliyor oluyorlar.

16 yaşında bir çocuk annesi olan Rambu Ata, “Sabah 05.30’da okulda olmak çok zor, hava zifiri karanlıkken evden çıkmak zorundalar. Bunu kabul edemem… Ortalık karanlık ve sessizken güvenlikleri de tehlikede” diyerek haklı isyanını dile getirdi.

Okula gitmek için kızının sabah 4’de kalktığını anlatan anne, bu uygulamadan hiç memnun değil. Hem güvenlik açısından hem de çocuğun eve döndüğünde çok yorgun olması sebebiyle.

Okuldan gelir gelmez kızının uykuya daldığını ve düzeninin bozulduğunu da ekliyor.

Nusa Cendana Üniversitesi’nden bir eğitim uzmanı olan Marsel Robot’a göre bu pilot uygulamanın, eğitim kalitesini artırma konusunda bir katkısı yok. Hatta bu uygulamanın uzun vadede, uyku yoksunluğunun öğrencilerin sağlığını tehlikeye atabileceğini ve davranışlarında olumsuz yönde değişikliğe sebep olabileceğini de belirtiyor.

‘Sadece birkaç saat uyuyacaklar ve bu çocukların sağlığı için ciddi bir risk. Bu uykusuzluk onlarda zamanla stres yaratacak ve bunun da olumsuz sonuçları olacak.’

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından 2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, ortaokul ve lise öğrencilerinin yeterli miktarda uykularını alabilmeleri için derslere sabah 08.30’da veya daha geç başlanması gerektiği söylendi.

Kupang şehrindeki bu kural değişikliğine, yerel milletvekilleri de itiraz etti. Ancak tüm eleştirilere rağmen hükümet vazgeçmedi ve denemesini sürdürdü.

Hatta bunu, memurların da artık güne sabah 5:30’da başlayacağı şekilde genişletti.

Zannedildiği gibi herkes bu uygulamadan memnuniyetsiz değil. Bu uygulamanın çok iyi olduğunu savunanlar da var.

Memur Rensy Sicilia Pelokilla, güne erken başlamanın kendisini daha sağlıklı hale getirdiğini çünkü artık ofisteki grup egzersiz seanslarına katılmak zorunda kaldığını söyledi.

Oysa ki eskiden o saatlerde uyuyordu.

Pelokilla, ‘Bir devlet memuru olarak yönetmeliğe uymaya hazırım ve elimden gelenin en iyisini yapacağım.’ diye de ekledi.

Ne dersiniz? Bu uygulama burada olsa destekler miydiniz yoksa karşı mı çıkardınız?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir