ABD’nin Rusya Kararnamesinden Türkiye’deki Bankalar da Etkilenebilir

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Rusya’ya uygulanan yaptırımların önünü açan finans kuruluşlarına karşı adım atılabilecek bir başkanlık kararnamesini onayladığını duyurdu.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, ülkesinin Rusya’ya karşı olan yaptırımlarını daha da sertleştirecek olan kararname ile beraber bankaları uyardı.

Adeyemo, kuruluşların faaliyetlerini gözden geçirmeleri gerekebileceğini ifade etti.

Bakan yardımcısının aktardığına göre, Rusya’nın yaptırımları ihlal etmesine bilinçsizce olsa bile destek çıkan bankalar, yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecekler.

CNBC ile yapılan bir röportajda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek amacıyla silah ve ekipman alımını engellemek için ABD tarafından uygulanan yaptırımlara, çoğu büyük finansal kuruluşun uyduğu belirtildi.

Kararnamle ile Türkiye, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde faaliyet gösteren bankalarında etkilenebileceğine dikkat çekildi.

Adeyemo, ‘Finans kuruluşları için bu kararname şu anlama geliyor, yaptırımlara maruz kalmamak için Rus paravan şirketler tarafından kullanılmadığınıza emin olmak zorundasınız’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir