Apple aile paylaşımı kullananlara 25 milyon dolar ödeme yapacak!

Apple, aile paylaşım gruplarıyla uygulama aboneliklerini paylaşma konusunda kullanıcıları yanılttığı iddiası üzerine açılan bir dava kapsamında 25 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Davanın ayrıntılarına ve bu durumdan etkilenip etkilenmediğinize göz atalım.

2019 yılında Kaliforniya Üst Mahkemesi’nde açılan dava, Apple’ın kullanıcılara herhangi bir uygulama aboneliğini aile üyeleriyle paylaşabilecekleri vaadinde bulunduğunu, ancak bu vaadin gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Davaya göre, kullanıcılar paylaşamadıkları abonelikler için para ödeyerek yanıltıldı.

Apple, herhangi bir yanlışlık yapmadığını savunsa da, potansiyel olarak pahalı bir hukuk mücadelesine girmektense 25 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Peki, bu anlaşmadan kimler yararlanabilir? Davanın çözümüne göre, “21 Haziran 2015’ten 30 Ocak 2019’a kadar Apple App Store aracılığıyla bir uygulama aboneliği satın alan, abonelik sırasında en az bir başka üye içeren bir Aile Paylaşım grubuna dahil olan ve satın alma sırasında ABD’de ikamet ettiği Apple kayıtlarında belirtilen kişiler” anlaşmadan yararlanabilir.

Apple aile paylaşımı kullananlara 25 milyon dolar ödeme yapacak!

Basitçe ifade etmek gerekirse, aşağıdaki kriterlere uyanlar, anlaşmadan paylarını talep edebilir:

2015 Haziran ve 2019 Ocak arasında en az bir başka kişiyle bir Aile Paylaşım grubunun parçasıydınız.

Bu süre zarfında ABD’de yaşıyordunuz.

Bu dönemde App Store üzerinden Apple dışı bir uygulama aboneliği satın aldınız.

Ne kadar para alabileceğiniz, talepte bulunan kişi sayısına bağlı olacak, ancak kişi başına en fazla 50 dolar olabilir.

Hak sahibi kullanıcıların, talepte bulunmak için 1 Mart 2024‘e kadar süreleri var. Bu işlem, Aile Paylaşım Planı davası web sitesi üzerinden kolayca yapılabiliyor. Anlaşmanın son hali, 2 Nisan 2024’te yapılacak son duruşmada onaylanacak.

Eğer bu durumdan etkilendiğinizi düşünüyorsanız, web sitesini kontrol edip son tarih öncesinde talebinizi yapın. Ailenizle paylaşamadığınız o uygulama aboneliği için bir miktar para geri alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x