Çin-AB Üst Düzey Ekonomik ve Ticari Diyaloğu Verimli Geçti

BEİJİNG, 26 Eylül (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı, Pazartesi günü Beijing’de düzenlenen 10. Çin-AB Üst Düzey Ekonomik ve Ticari Diyaloğu’nun “faydalı, samimi ve verimli” geçtiğini bildirdi.

Bakanlık sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, iki tarafın makroekonomik politika koordinasyonu, sanayi ve tedarik zincirleri işbirliği, iş ortamının iyileştirilmesi, Dünya Ticaret Örgütü reformu, finans sektörünün iki yönlü açılımı ve mevzuata ilişkin işbirliği konularında bir dizi sonuca ve fikir birliğine ulaştığını söyledi.

Sözcü, Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB), diyalog ve işbirliğinin ortak kalkınma ve refah için hayati önem taşıdığı, hele de dünyanın köklü değişimlerden geçtiği ve küresel ekonominin toparlanma mücadelesi verdiği bir ortamda özellikle önemli olduğu konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Bu yılın Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının kuruluşunun 20. yıldönümü olduğunu hatırlatan sözcü, iki tarafın liderleri tarafından varılan önemli mutabakatı uygulamak, küresel kalkınmaya yönelik güven oluşturmak için faydaya dayalı ikili işbirliğinde sağlıklı ve istikrarlı ilerlemeyi teşvik etmek ve 24. Çin-AB liderler toplantısı için ekonomik ve ticari alanda hazırlık yapmak üzere iki tarafın da istekli olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x