EMEP Milletvekili Bayhan: Rektörlüğe bir yaptırımda bulunulacak mı?

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nün personel maaş promosyon ihalesini gerçekleştirmek için yaptığı toplantıya Eğitim Sen Kocaeli Şube yöneticilerinin katılımı Rektörlük tarafından engellendi. Olaya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, “Üniversite emekçilerini ilgilendiren ihale şartnamesinin konuşulduğu toplantıya banka temsilcileri, komisyon üyeleri ve yetkili sendika temsilcileri dışındaki katılım engellenmiş olup salona girme talebinde bulunan Eğitim Sen Kocaeli Şube yöneticileri ve Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri, Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi ve özel güvenliklerin saldırısına uğramıştır” dedi.

‘ÜNİVERSİTE EMEKÇİLERİNE ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ’

Bayhan, Evrensel’de yayımlanan “Rektör yardımcısından akademisyene darp” başlıklı haberi gündeme getirerek, “Salonun önünde açıklama yapan şube sekreteri Ömer Furkan Özdemir, Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi tarafından önce salona davet edilmiş ardından ise yine Çiftçi tarafından neredeyse yaka paça salonun dışına atılmıştır” diyen Bayhan, üniversitenin söz ve karar yetkisi bulunan sendika üyelerinin faaliyetinin engellemesinin Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince memuriyetten çıkarma cezası gerektiren bir suç olduğuna dikkat çekti. Bayhan, “Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nün kendisini hukukun üstünde gören anti-demokratik uygulamalarını protesto eden üniversite emekçilerine yönelik fiziksel şiddeti kabul edilemez” dedi.

‘DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE ANLAYIŞINA AYKIRI’

Üniversite bileşenlerinin kendileriyle ilgili konularda karar alma mekanizmalarının dışında tutulmasının demokratik, özerk ve bilimsel bir üniversite anlayışına aykırı olduğuna vurgu yapan Bayhan, “Diğer yandan çalışanların ve üye oldukları sendikaların kendileriyle ilgili konularda karar ve istişare süreçlerinden dışlanması ve idarenin sendikalar arasında ayrımcılık yaparak Kocaeli Üniversitesi’nde çalışan tüm personelin en fazla %20’sini temsil eden yetkili sendikayı ihale toplantısına alıp diğer sendikaları dışlaması Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine, ILO denetim organı Sendika Özgürlüğü Komitesi’nin kararlarına, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararlarına da aykırıdır” ifadelerini kullandı.

YUSUF TEKİN’E SORULAR

İskender Bayhan’ın Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in cevaplaması üzerine verdiği soru önergesi şöyle:

“Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesi ile çalışanların sendikaya üye olma, sendika faaliyetlerinde bulunma özgürlüklerinin korunması garantiye alınmıştır. İlgili kanuna “cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bakanlığınız Eğitim Sen Kocaeli Şube yöneticilerinin sendikal faaliyetlerinin engellenmesi ve hukuka aykırı davranışları nedeniyle Kocaeli Üniversite Rektörlüğü’ne bir yaptırımda bulunacak mıdır?

Türk Ceza Kanunu’nun 86/1 Maddesi ile “kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü gereği kendi personeline fiziksel saldırıda bulunan Rektör Yardımcısı ve güvenlik personelleri hakkında adli ve idari soruşturma açılması için bir girişimde bulunacak mısınız?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/E maddesi gereğince “Bir daha devlet memurluğuna atanmamak üzere devlet memurluğundan çıkarma” cezası gerektiren “Amirlerine, maiyetindekilere ve iş sahiplerine fiili tecavüzde bulunmak” ve “Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak” fiilleriyle ilgili Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi hakkında idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatılması için girişimde bulunacak mısınız?

Gizli ve kapalı kapılar ardında gerçekleştirilmek istenen söz konusu maaş promosyon ihalesinin iptal edilmesi ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunarak adli ve idari ve soruşturma başlatacak mısınız?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x