Estetik ölümleri İngiltere’nin gündeminde: Yetkililer Türkiye’ye geliyor

İngiltere’den estetik ameliyat için Türkiye’ye gelen Melissa Kerr, 2019 yılında özel bir hastanede geçirdiği Brezilya popo kaldırma (BBL) ameliyatının ardından hayatını kaybetti. İngiltereli yetkililer, konuyu mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Türkiye’ye gelecek.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Norfolk’da yaşayan 31 yaşındaki Kerr, 2019’da İstanbul’da bulunan özel Medicana Haznedar hastanesinde estetik ameliyat yaptırmak için Türkiye’ye gelmişti. Kerr, vücudun bazı yerlerinden alınan yağ dokunun kalçalara yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen operasyonun ardından aynı gün hastanede yaşamını yitirmişti. Bu yılın başında olayla ilgili Norwich’de başlatılan soruşturmada, Kerr’e geçirdiği işlemin ‘riskleri ve ölüm oranıyla ilgili sınırlı bilgi verildiği’ ifade edildi.

‘BİRLİKTE ÇALIŞMALARI GEREKEN ALANLARI TESPİT EDECEKLER’

Norfolk Kıdemli Tabibi Jacqueline Lake, İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bir mektup yazarak estetik ameliyat için yurtdışına giden kişilerle ilgili endişelerini dile getirdi. Lake’in mektubuna Mental Sağlık ve Kadın Sağlığı Stratejisinden ve Kadınlardan Sorumlu Devlet Müsteşarı Maria Caulfield yanıt verdi. Caulfield, yanıtında İngiltereli yetkililerin mevkidaşları ile görüşmek üzere Türkiye’ye geleceğini doğruladı. Caulfield, mektubunda, ziyaretin amacının ‘düzenleyici çerçeve ve İngiltere vatandaşları için mevcut olan koruma önlemlerini ele almak ve gelecekte hastalara yönelik riskleri azaltmak için İngiltere ve Türkiyeli yetkililerin birlikte çalışması gereken somut alanları tespit etmek’ olduğunu söyledi.

Kerr’e Türkiye’de geçirdiği operasyon öncesinde standart ön değerlendirme sorularının sorulmadığını not ettiğini belirten Caulfield, “Sağlık turizmi sağlayan ülkelerin çoğu zaman İngiltere’deki düzenleyici standartlarla örtüşmeyebilecek ön değerlendirme kontrolleri yapabildiğinin farkındayız; İngiltere vatandaşlarını tedavi eden tüm sağlık hizmeti sağlayıcılarını mümkün olduğunda ameliyat öncesi prosedürlerle ilgili uluslararası en iyi uygulamaları benimseme konusunda teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ENJEKTE EDİLEN YAĞ AKCİĞER ATARDAMARINI TIKADI

Bu tür bir şeffaflık ve standartlaşmanın hastalara yönelik olası riskleri düşürmek ve hasta bakımını geliştirmek için önemli olduğuna dikkat çeken Caulfield, “BBL işlemini düşünen kişilerin risklerden tamamıyla haberdar edilmesi ve ameliyat öncesinde kararları üzerinde tam anlamıyla düşünebilmek için zamanlarının olması özellikle önemli” dedi.

Prosedürün ölüm riskinin diğer kozmetik işlemlere göre en az 10 kat daha fazla olduğunun altını çizen Caulfield, BBL’nin aynı zamanda en ölümcül kozmetik işlem olduğunu söyledi.

İngiltere basınına yansıyan haberlere göre, Kerr’e enjekte edilen yağ önce damarına girmiş, ardından hareket ederek akciğer atardamarını tıkamıştı. Kerr’in ölüm sebebi kayıtlara akciğer atardamarı tıkanması (pulmoner tromboembolizm) olarak geçmişti. The Guardian, konuyla ilgili yorum talebi için Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçtiklerini de aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x