“Gazzelilerin Türkiye’ye Yerleştirileceği” İddialarına İletişim Başkanlığından Açıklama Geldi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Türkiye ziyaretinin ardından sosyal medyada ‘Gazzelilerin Türkiye’ye yerleştirileceği’ tartışma konusu olmuştu. Bu iddiaların ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bir açıklama yaptı. Detaylar içerikte!

Geçtiğimiz gün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mevkidaşı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmek için Türkiye’ye gelmişti.

Hatta hatırlarsanız Blinken’ın Fidan’a sarılma hamlesinin Fidan tarafından engellemesi çok konuşulmuştu.

İki dışişleri bakanının gündem maddesi İsrail-Hamas çatışması ve İsrail’in Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği sivil katliamlardı.

Blinken ve Fidan görüşmesine öne çıkan maddeler “sivillerin korunması, Gazze’deki sivillere insani yardımın ulaştırılması ve Gazze’de yaşayan insanların yerlerinden edilmesinin önlenmesi” idi.

Blinken’ın Fidan ile görüşmesinin ardından sosyal medyada yeni bir tartışma konusu ortaya çıktı. İddialara göre Blinken’ın Türkiye’ye gelme nedeni Gazzelilerin tahliye edilerek Türkiye yerleştirilmesiydi.

Aslında sosyal medyada bu tartışma 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği saldırıdan beri yapılmakta. İnternette pek çok kullanıcı bu savaştan Türkiye’nin de etkileneceğini ve ülkenin yeni bir göç dalgasıyla karşılaşacağı yazıp çizdi.

Söz konusu tartışmalardan sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bir açıklama yaptı. Açıklamada,

‘Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın aralarında ‘Gazzelilerin tahliyesinde anlaştıkları ve Gazzelilerin Türkiye’ye yerleştirileceği’ iddiası doğru değildir’ denildi.

İletişim Başkanlığına göre iki dışişleri bakanı arasında Gazzelilerin Türkiye’ye yerleştirilmesi hiçbir şekilde gündeme gelmemiş ve bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamış.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x