Google’ın ilk jeotermal enerji projesi çalışıyor

Bu, Google’ın veri merkezlerine ve ofislerine 2030 yılına kadar tamamen CFE üzerinden güç sağlama hedefine doğru atılmış bir adım.

Google, bir EGS üzerinde çalışmak üzere 2021’de temiz enerji girişimi Fervo Energy ile iş birliği yaptı. Güneş ve rüzgar gibi diğer CFE kaynaklarının aksine, jeotermal projeler herhangi bir zamanda çalışabiliyor.

Bilim insanları 1970’lerden bu yana EGS’yi çalışır hale getirmeye çalışıyor. Doğal bir jeotermal sistem, elektrik üretmek için ısı, kaya geçirgenliği ve sıvının bir karışımını gerektiriyor. Yeterli ısının olduğu ancak yeterli geçirgenliğin olmadığı alanlarda, EGS toprağın derinliklerine inerek ve kayada çatlaklar oluşturmak için sıvı enjekte ederek ikincisini oluşturuyor.

Google’ın ilk jeotermal enerji projesi çalışıyor

Fervo, Nevada’daki tesisinde 2.000 metrelik zemini deldi ve ardından sıcak rezervuarın daha fazla kısmına ulaşmak için kuyuyu yatay olarak genişletti. Kayadaki çatlakları kesiştirmek için ikinci bir yatay kuyu açıldı. Şirket, birinci kuyudan kırıklardan geçerek ikinci kuyuya soğuk su pompalıyor. Su çevredeki kayalardan ısıyı emiyor. Bu, buhar üretmek için kullanılıyor ve bu da CFE üretiyor

Google, EGS’nin temiz bir enerji çözümü olarak benimsenmesini hızlandırmak için çalıştığını söylüyor. Bu amaçla yakın zamanda jeotermal enerjinin küresel gelişimini sınırlayan engelleri ortadan kaldırmaya odaklanan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Project InnerSpace ile işbirliği yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x