İsrail’den yeni ateşkes teklifi! Hamas’tan jet hızında yanıt

Son dakika ateşkes haberleri: İsrail’in, Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları hız kesmeden devam ederken İsrail’den yeni bir ateşkes açıklaması geldi.

HAMAS’A 2 AYLIK YENİ BİR ATEŞKES TEKLİFİ

Tel Aviv yönetiminin Hamas’ın elindeki esirlerin tamamının serbest bırakılması karşılığında Gazze’ye yönelik saldırılarına 2 ay ara vermeyi önerdiği vurgulandı.

İsrail’in Gazze’de kalıcı ateşkes içermeyen öneriyi Katar ve Mısır aracılığıyla ilettiği aktarılırken, İsrailli yetkililerin Hamas’tan yanıt beklediklerini ancak önümüzdeki günlerde ilerleme kaydedilebileceği konusunda temkinli bir iyimserlik içinde oldukları vurgulandı.

HAMAS: RESMİ TEKLİF ULAŞMADI

Hamas’ın Medya Sorumlusu Kilani, İsrail’in yeni ateşkes teklifi iddialarının ardından yaptığı açıklamada, “(İsrail’in esirler karşılığında 2 ay ateşkes teklifi iddiası) Resmi teklif ulaşmadı. Hamas daimi ateşkes istiyor. Sınırlı teklifleri reddediyor.” diyerek yanıt verdi.

İLK ÖNCELİK 60 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER VE DURUMU KRİTİK OLAN REHİNELER

İsrailli yetkiler esir takası mutabakatına varılırsa ilk aşamada öncelikli olarak kadınların, 60 yaş üstü erkeklerin ve sağlık durumları kritik olan rehinelerin serbest bırakılmasının planlanacağını belirtti.

Sonraki aşamalarda kadın askerlerin, asker olmayan 60 yaş altı erkeklerin, İsrailli erkek askerlerin ve rehinelerin cesetlerinin teslim edilmesinin yer alacağı ifade edildi.

İsrailli yetkililerin, teklif edilen esir takası mutabakatına göre, İsrail ve Hamas’ın, her bir İsrailli esir karşılığında kaç Filistinli esirin serbest bırakılacağı konusunda önceden anlaşacağı ve ardından bu Filistinli esirlerin isimleri konusunda ayrı müzakerelerin yapılacağı kaydedildi.

ABD’DEN ATEŞKES AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

ABD yönetimi, İsrail’in Han Yunus’taki saldırılarının arttığı bir dönemde Gazze’de genel bir ateşkesi desteklemediğini, sadece esirlerin çıkarılabilmesi ve bölgeye yardımların ulaştırılabilmesi için “insani ara”ları desteklediğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x