Kendi başınıza bile çözebilirsiniz! Bu önerilerin hepsi mide ağrısına iyi geliyor

ŞİKÂYETLERİ TAKİP EDİN

Göğsün ön bölgesinin altı ile karnın üst bölgesi arasında meydana gelen ağrı birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Mide ağrısı olarak adlandırılan bu ağrı çeşidi bazen tek noktada başlıyor ve sabit kalıyor, bazen de sırta, sağa-sola ve bazen de göğüs bölgesine yayılabiliyor. Bazen kusma bazen de bulantı bu ağrıya eşlik edebiliyor. İlk yapılması gereken hareket ise şikâyetleri takip etmek. Eğer mide ağrısından şikâyetçiyseniz ve bu ağrılar haftada 1-2 kez gibi az sayıdaysa çiğneme tabletleri ya da etken maddesi sodyum aljinat ve bikarbonat olan reflü baskılayıcı şuruplarla çözüm arayabilirler.

ETKİSİ 3-5 GÜN İÇİNDE BAŞLIYOR

Çiğneme tabletleri ya da şuruplardan fayda göremeyen kişiler ise etken maddesi famotidin benzeri ilaçlardan günde 1 defa alabilir. Mide koruyucu ilaçlar ise doktora danışılarak günde 1 defa sabah aç karnına alınacak şekilde tüketilebilir. Bu ilaçların etkisinin 3-5 gün içinde başladığı ise unutulmamalı.

ASİTLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Reflü ve mide ağrısı için özellikle asitli içecekler ve gıdalardan mümkün mertebe uzak durulmalı. Çay ya da kahve tüketimi azaltılmalı, alkol ve tütün ürünleri kullanılmaması. Yine yatma pozisyonunda baş bölgesinin yüksekte kaldığına dikkat edilmeli.

SAKIZ ÇİĞNERKEN DİKKAT!

Sakız çiğnemenin mideye iyi geldiği biliniyor ama sakız tercih ederken de dikkat etmek gerekiyor. Şekerli ya da tatlandırıcı sakızların birçok kişide gaz şikâyetine yol açtığı biliniyor. Yine benzer bir şekilde yağlı yemeklerin de safra taşına bağlı ağrıları tetikleyebileceği bilindiği için bu yiyeceklerden de uzak durulmalı.

KARNI SIKAN KIYAFETLER TERCİH EDİLMEMELİ

Giydiğimiz kıyafetler de mide ağrısının çözümü için önemli bir role sahip. Karnı sıkan kıyafetler yine daha bol giyeceklerin tercih edilmesi mide ağrısıyla başa çıkmak için önemli bir adım olabilir. Yine benzer şekilde giyilen kıyafetlerde karın bölgesinin gevşek tutulmasına özellikle dikkat edilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x