Rayyan Baniya kimdir, kaç yaşında, nereli? Nasıl Türk vatandaşlığı bulunuyor?

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) yapılan açıklamada, “Ozan’ın yerine Trabzonspor’da forma giyen savunma oyuncusu Rayyan Baniya aday kadroya dâhil edildi. İtalya’nın Bologna kentinde doğan 24 yaşındaki futbolcu, A Millî Takım’ın bu akşam İstanbul’da başlayacak kampında yerini alacak.” denildi. Açıklama sonrası Rayyan Baniya’nın kariyer hayatı daha çok merak edilmeye başlandı.

RAYYAN BANİYA KİMDİR?

Rayyan Baniya 18 Şubat 1999 tarihinde Bologna’da doğdu. Babası Beninli, annesi Türk olan ve İtalya’da doğan Rayyan Baniya’nın Türk vatandaşlığı bulunuyor.

2016-17 sezonundan önce Verona’nın 19 Yaş Altı kadrosuna katıldı. 2018-19 sezonunu Serie D tarafı Mantova’da kiralık olarak geçirdi. 29 Haziran 2019’da Verona ile 3 yıllık ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı.

Süper Lig’de ilk olarak Karagümrük forması giyen stoper oyuncusu, bu sezon başında 2 milyon euro bonservisle Trabzonspor’a transfer olmuştu.

24 yaşındaki stoper daha önce Fanatik’e verdiği röportajda, “Bana sorarsanız ben kendimi Türk hissediyorum çünkü Türk bir annenin oğluyum. A Milli Takım’da oynamak benim küçüklük hayalimdi. Başkanımız Süleyman Hurma da bu fikirde, kendisi de benim Türk Milli Takımı’nda oynamamı istiyor. Ben de çok istiyorum. Tabii ki Benin’den de İtalya’dan da beni izleyenlerin olduğunu biliyorum. Ancak benim ilk tercihim her zaman Türk Milli Takımı olacak. Türkçe öğrenmeye de başladım. Yüzde olarak verirsem %40 diyebilirim. Arkadaşlarımla da yavaş yavaş Türkçe iletişime geçiyorum. Konuşulanları anlıyorum ama konuşmayı da yavaş yavaş geliştiriyorum” sözleriyle eleştirilere son noktayı koydu.” açıklamasını yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x