Sakarya’da Coğrafi İşaretli Ayva Hasadı Başladı

Dünyaya ihracatı yapılan ve Sakarya’nın Geyve ile Pamukova ilçelerinde yetiştirilen coğrafi işaretli ayvada hasat başladı. Sapından yaprağına kadar değerlendirilen ve özenle toplanan dalların altın sarısı, Türkiye pazarının yanı sıra Amerika, Hollanda, Almaya ve Rusya’ya gönderiliyor.

Pekmezi, kurutması, reçeli, kompostosu, çayı yapılan ve sadece elle toplanan dalların sarı altını, iç piyasa ihtiyacının önemli kısmını karşılamasının yanı sıra dünyanın birçok noktasına ihraç ediliyor. Dünyanın ayva üretiminin yüzde 70’i Türkiye’den ülkemizin ayva ihtiyacının yüzde 70’ini ise Sakarya’nın Geyve ilçesi karşılıyor. Sapından yaprağına kadar değerlendirilen meyve, dallardan özenle toplanıyor. Bahçede işçiler tarafından kalitesine göre ayrılarak kasalara yerleştirilip, soğuk hava depolarına kaldırılan ayva, burada yapılan işlemler sonrasında Türkiye pazarının yanı sıra Amerika, Hollanda, Almaya ve Rusya’ya gönderiliyor. Ayrıca hasadına devam edilen Kocaeli’nin Kartepe ilçesi sınırlarında yetiştirilen Eşme ayvası, yurt dışında Fransa, Almanya başta olmak üzere 13 ülkeye ihraç edilerek ağızları tatlandırmaya devam edecek.

“Biz bunlara ayva değil ‘dalların altın sarısı’ diye hitap ediyoruz”

Ayva üreticisi İsmail Erkal, “Biz bunlara ayva değil ‘dalların altın sarısı’ diye hitap ediyoruz. Hasat zamanındayız şuan. Şubat-mart aylarında ağaçlarımızı buduyoruz. Nisan’ın sonuna doğru çiçeklenme dönemi başlıyor. O dönemde ilaçlamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Ağaçlarımızdaki meyvelerimizi daha kaliteli yetiştirebilmek için temmuz-haziran aylarında tekleme yaparız. Eylül ayının sonu ekim ayının başı gibi hasat başlar. 12 aylık serüvenimiz bu şekilde. Dalların altın sarılarını düzgün ve kaliteli yetiştirebilmek için nisandan başlayıp ekim ayına kadar mücadele ediyoruz. İlçemizdeki ayva hasadı ekim başında başlayıp Kasım ayının ortasına kadar sürüyor. Yani bir, bir buçuk ay içerisinde bahçelerimizdeki ürünlerimizin tamamını toplamış oluyoruz. Ayva, çok nazik bir meyvedir. Kabuğu incedir, toplanırken çok nazik toplanılması lazım. Tek tek ve eldivenle toplanması gereken bir meyve. Kabuğu ince olduğu için bere yapma ihtimali yüksektir. Depoda uzun süreli dayanması için bere yapmaması lazım çünkü ihracata giden bir meyvenin, yurtdışındaki incelemelerde veya gümrüklerde sıkıntı oluşmaması için nazik toplanılması gerekiyor” dedi.

“Müstahsil bazında 10 lira yeterli mi denilecek olursa gerçekten yeterli”

Ayvanın fiyatından söz eden Erkal, “İlçemizde üretilen ayvanın fiyat ortalaması şuanda 10 lira civarında. Müstahsil bazında 10 lira yeterli mi denilecek olursa gerçekten yeterli. Allah bereket versin. Bir meyvenin maliyeti, sermayesi kadar toplanıp, depolanıp bir markete ulaşma masrafı da var. Biz 10 liraya meyvemizi satıyorsak, tüccara 20 liraya gidiyor. Bunun toplaması, ulaşımı, depo maliyetleri ile birlikte 20 liraya çıkıyor. Tahminlerime göre ayvanın reyondaki fiyatı ise 25-30 lira civarında. Bizim bildiğimiz kadarıyla ayva, insan vücudunda hazmı kolaylaştırıyor, mide asidinin giderilmesine sebep olur” diye konuştu.

“Türkiye’deki ayva üretiminin yüzde 70’i Geyve’mizden karşılanıyor”

Türkiye’nin ayva ihtiyacının büyük oranda Geyve ilçesinden karşılandığını aktaran Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay, “Hasadımız başladı. Dünya’nın ayva üretiminin yüzde 70’i Türkiye’de. Türkiye’deki ayva üretiminin de yüzde 70’i ise Geyve’mizden karşılanıyor. Ayvanın sapından, yaprağına kadar her zerresini değerlendiriyoruz. Yaprağını, kış aylarında şifa olsun diye ıhlamurun içerisine koyup kaynatarak vatandaşlarımız içiyor. Bizde Geyve Yöresel Ürünler Merkezi’mizde ayva ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü ürünü üretiyoruz. Bu dönem 70-75 bin ton arasında rekolte bekliyoruz. Yalnız bu dönem biraz çiftçi arkadaşlarımız hastalıklarla uğraştılar, mücadele verdiler. Hava şartlarından dolayı da biraz rekoltemizde düşüşler yaşandı, buna rağmen çiftçimiz memnun. Pazarı çok iyi, yurt içi ve yurt dışı ihracatımız var. Bu sene fiyatlarımız iyi, çiftçilerimiz memnun. Geyve’mizde 13 bin dekar alanda ayva üretimimiz var. Bunları dünya pazarında pazarlıyoruz. Genellikle Avrupa pazarına gönderiyoruz, bu sene 75 bin ton rekolte bekliyoruz. Geyve ayvamızı dünya ile buluşturmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. – SAKARYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x